ياوران ولايت


فضيلتهای ماه مبارک رجب

ماه رجب, آغاز پرفضيلت ترين سه ماه سال است (رجب, شعبان و رمضان) كه هر سه ماه از مقام والايى در ميان ديگر ماه هاى سال برخوردارند. گو اين كه اين ماه, حتى در جاهليت نيز مورد احترام زيادى بوده و آن را حرام مى ناميدند زيرا جنگ و كارزار را نيز در اين ماه ناروا و ممنوع مى دانستند. و چون به احترام ماه رجب, تمام سلاح ها بر زمين گذاشته مى شد, آن را ((اصم)) نيز نام گذارى كرده اند.
رسول اكرم ـ صلى الله عليه و آله ـ در فضيلت اين ماه چنين مى فرمايد:

اى مردم بدانيد كه ماه رجب ماه ((اصم)) خداوند است و همانا ماهى است بس عظيم و بزرگ و علت نام گذارى اين ماه به ((اصم)) اين است كه هيچ ماهى از ماه هاى سال از نظر فضيلت و حرمت نزد خداى تبارك و تعالى, به آن نمى رسد.
هان! ماه رجب و ماه شعبان دو ماه من اند و ماه رمضان ماه امتم.
هان! هر كه يك روز از ماه رجب را با ايمان و براى رضاى خدا روزه بدارد, به نعمت رضوان بزرگ الهى نايل آيد, و روزه اش در آن روز خشم خداوند را فرو مى نشاند.
و آن چه بيش تر بر عظمت و احترام اين ماه افزوده است, مناسبت هاى آن است كه در رإس آن ها عيد بزرگ مبعث رسول اكرم ـ صلى الله عليه و آله و سلم ـ (27 رجب) و عيد ميلاد اميرالمومنين مولاى متقين على بن ابى طالب عليه افضل الصلاه والسلام (13 رجب) مى باشد.

مناسبتهای دیگر ماه مبارک رجب :

اول رجب: سالروز ولادت پيشواى پنجم, حضرت امام محمد باقر ـ عليه السلام ـ است كه در نخستين روز از ماه رجب سال 57 هجرى در مدينه منوره به دنيا آمد. آن حضرت چهار سال از عمر مباركش را با جد بزرگوارش امام حسين ـ عليه السلام ـ گذراند و 35 سال با پدرش امام سجاد عليه السلام. و پس از شهادت پدر, 18 سال زندگى كرد كه مدت امامت آن حضرت را تشكيل مى دهد.
امام باقر ـ عليه السلام ـ در روز هفتم ذى حجه از سال 114 هجرى در سن 57 سالگى به شهادت رسيد.
روز ولادت آن بزرگوار را به عموم شيعيانش تبريك و تهنيت مى گوييم.

ـ دوم رجب: امام على بن محمد الهادى عليهما السلام, دهمين امام و پيشواى شيعيان در روز دوم رجب يا پنجم رجب از سال 212 يا 214 هجرى در روستايى به نام ((بصريا)) نزديك مدينه منوره به دنيا آمد. و طبق برخى روايات در روز سوم رجب يا 25 جمادى الثانى از سال 254 هجرى در سامرا به شهادت رسيد. امام هادى ـ عليه السلام ـ 6 سال و 5 ماه همراه با پدر زندگى كرد و پس از شهادت پدر 33 سال زيست كه مدت امامتش مى باشد.
روز ولادت حضرتش را به شيعيانش تبريك, و روز وفاتش را تسليت مى گوييم و اميدواريم خداوند ما را با آن حضرت محشور فرمايد.

ـ دهم رجب : امام نهم, حضرت محمد بن على الجواد عليهماالسلام در روز جمعه دهم ماه رجب از سال 195 هجرى به دنيا آمد. آن حضرت در سن 8 يا 9 سالگى به امامت رسيد و 17 سال مدت امامتش به طول انجاميد, يعنى عمر مباركش از 26 سال تجاوز نمى كند. ولى به هر حال سن و سال براى آن بزرگواران و پيشوايان معصوم مطرح نيست, چه اين كه آن ها برگزيدگان خدايند و از آغاز تولد, انسان كامل هستند ((و آتيناه الحكم صبيا)).
امام جواد روز ششم ذى حجه يا به قولى در روز آخر ماه ذىقعده ازسال 220 هجرى به شهادت رسيد.
روز ولادت اين امام معصوم بر همه پيروانش مبارك باد.

(13 رجب) روز ولادت اميرالمومنين عليه السلام:
حضرت اميرالمومنين روز 13 رجب و 33 سال قبل از هجرت در كعبه ـ خانه خدا ـ به دنيا آمد. او نخستين و آخرين كسى است كه در كعبه زاده مى شود .


ـ 25 رجب : در اين روز, هفتمين اختر تابناك آسمان امامت و ولايت حضرت امام موسى كاظم ـ عليه السلام ـ در سن 55 سالگى در سال 183 در زندان سندى بن شاهك ـ لعنه الله عليه ـ و به دستور هارون الرشيد عباسى ـ لعنه الله عليه ـ به شهادت رسيد.
امام كاظم ـ عليه السلام ـ كه معروف به باب الحوائج است 55 سال مدت عمر مباركش مى باشد كه 25 سال آن دوران امامتش است.
فرا رسيدن روز شهادت آن حضرت كه روز غم و اندوه مسلمين است را تسليت مى گوييم و اميدواريم اين باب الحوائج ما را در روزى كه ((لاينفع مال و لابنون)) است, دست ما را بگيرد و شفاعتمان كند, آمين رب العالمين.

ـ 27 رجب : يكى از بزرگ ترين اعياد اسلامى است. روزى است كه رسول خدا به پيامبرى مبعوث شد و وحى بر آن حضرت نازل گشت. امروز روز ولادت اسلام است و روزى است كه مردم از ظلمات بيرون آمدند و به نور پيوستند, لذا بر امت است كه امروز را در سراسر جهان جشن بگيرند و شادمانى كنند; جشنى بزرگ كه سزاوار اين روز بسيار بزرگ باشد.
((هو الذى بعث فى الاميين رسولا منهم يتلو عليهم آياته و يزكيهم و يعلمهم الكتاب والحكمه و ان كانوا من قبل لفى ضلال مبين)).
حضرت اميرالمومنين ـ عليه السلام ـ دوران بعثت را چنين تعريف مى كند:
((پيامبر در حالى برانگيخته شد كه مردم در فتنه ها و آشوب ها و سرگردانى هاى دوران جاهليت گرفتار بودند, همان فتنه ها كه طناب خانه دين را مى گسست و ستون هاى ساختمان يقين را درهم مى ريخت. در اصل دين اختلاف افتاده و مطلب بر مردم مشتبه شده بود, آن سان كه راه رهايى از آن حيرت ها و سردرگمى ها تنگ شده و مصدر هدايت و راهنمايى از ديدگانشان مخفى مانده بود.
پس راه حق گمنام و كورى ضلالت, جهان را فراگير شده بود. خداوند و پروردگار خود را نافرمانى مى كردند و شيطان دور شده از رحمت الهى را اطاعت مى نمودند. ايمان از ميان رفته بود و ستون هايش درهم ريخته و نشانه هايش ناشناخته مانده و راه هايش فرسوده و جاده هايش برطرف شده بود. شيطان را فرمان مى بردند و در راه هايش گام مى نهادند و به آبخورهايش سر مى زدند و شيطان پرچم هاى خود را توسط آنان برافراشته مى كرد. در فتنه هايى كه مردم را پايمال نموده و همگى در آن سرگردان و گرفتار آمده بودند...))(نهج البلاغه, خطبه2)
اين روز بسيار فرخنده و عيد سعيد را به عموم مسلمين به ويژه برادران و خواهران مسلمان ايران كه افتخار پيروى صادقانه از رسول الله را دارند, تبريك و تهنيت فراوان عرض مى كنيم.
مبارك باد بر ملت ايران اين عيد بزرگ اسلامى.

 نقل از استاد سید جواد مهری

شبکه اطلاع رسانی حوزه علمیه قم
                                                                                                                                     

...امام محمد باقر (ع) از نظر دانشمندان

                          میلاد امام محمد باقر (ع) بر عموم شیعیان مبارک باد.

آوازه علوم و دانشهاى امام باقر ع چنان اقطار اسلامى را پر كرده بود كه لقب ?باقر العلوم? (گشاينده دريچه‏هاى دانش و شكافنده مشكلات علوم) به خود گرفته بود.

?ابن حجر هيتمى? مى‏نويسد:

محمد باقر به اندازه‏اى گنجهاى پنهان معارف و دانشها را آشكار ساخته، حقايق احكام و حكمتها و لطايف دانشها را بيان نموده كه جز بر عناصر بى بصيرت يا بد سيرت پوشيده نيست و از همينجاست كه وى را شكافنده و جامع علوم، و برافرازنده پرچم دانش خوانده‏اند.

?عبدالله بن عطأ? كه يكى از شخصيتهاى برجسته و دانشمندان بزرگ عصر امام بود، مى‏گويد:

?من هرگز دانشمندان اسلام را در هيچ محفل و مجمعى به اندازه محفل محمد بن على (ع) از نظر علمى حقير و كوچك نديدم. من ?حكم بن عتيبه? را كه در علم و فقه مشهور آفاق بود، ديدم كه در خدمت محمد باقر مانند كودكى در برابر استاد عاليمقام، زانوى ادب بر زمين زده شيفته و مجذوب كلام و شخصيت او گرديده بود.

امام باقر ع در سخنان خود،اغلب به آيات قرآن مجيد استناد نموده از كلام خدا شاهد مى‏آورد و مى‏فرمود: ?هر مطلبى گفتم، از من بپرسيد كه در كجاى قرآن است تا آيه مربوط به آن موضوع را معرفى كنم?.

منتخبی از ایرانا

...بمناسبت گرامیداشت روز مادر و روز زن : تقدیم می کنم به مادر و همسر مهربانم

مبارک باد

                                    مبارک باد

زیبا ترین گلهای عالم را تقدیم میکنم به مادر و همسر مهربانم و همه مادران و زنانی که با عشق پاکشون مثل شمع برای فرزندانشون می سوزند و برای اونها مادری می کنند و مثل پروانه بدور همسرشون می چرخند و برای اونها هم همسری می کنند . این روز را به همه آنها تبریک و مبارک باد می گویم .

...بمناسبت تولد حضرت فاطمه

چو ن خواست خدا که گیردآفتاب شرف

آورد  برون  گوهر  زهرا  زصدف

گر خلقت آن وجود یکتا نشدی

بی یار بماند  تا ابد شاه نجف

**********************

برعالمیان رحمت رحمان زهراست

در هر دو جهان سرور و نسوان زهراست

نوری که دهد شاخه طوبی از اوست

کوثر که به قرآن خدا گفته زهراست

*********************

هر دل پی دلستان خود می گردد

هر کس پی همزبان خود می گردد

آنجا که پدر فرار کند از پسرش

زهرا (س ) پی دوستان خود می گردد

**********************

زهرا که عنایتش به دنیا برسد

باشد که به فریاد دل ما برسد

یارب سبب ساز که پرونده ما

در روز جزاء بدست زهرا (س) برسد

...ميلاد حضرت زهرا بر همگان مبارک باد

ای     قبله    مقبلان  عالم                                          ای  روح جهان   و  جان  عالم

ای  علت     خلقت    خلایق                                          معلول تو  انس  و   جان  عالم

ای  سر حدیث    کنت و کنزا                                         از  ظاهر   و   از   نهان   عالم

مقصود  خدا   مگر  تو بودی                                         از    خلقت     مردمان     عالم

ای جسته  به  غرب تو تقرب                                         سر     خیل     مقربان      عالم

احمد     ز تو    افتخار   دارد                                         بر    جمله     پیمبران      عالم

در    دهر    نزاده    و   نزایند                                        دختر  تو  چون    مادران   عالم

ای   ناطق   علم  منطق  الطیر                                       ای    ناطقه        لسان     عالم

ای      سیده       نساء    جنت                                       وی      دختر     مهتران    عالم

ای     مایه      ا عتبار     عالم                                      ای    نور     دو  دیده گان   عالم 

(ذاکر)چو به ذکر توست مشغول                                       فخری   است  به  ذاکران   عالم

 

شعر از : عباس حسینی جوهری (ذاکر )

...ایران ما : معرفی هنرمندان اهل قلم و شاعران معاصر کنگاور

در طرح معرفی نقاط ایران آقای رضا کریم دهنوی با ارسال مطالبی به معرفی کنگاور و هنر مندان اهل قلم این دیارپرداخته که در اینجا به انتخاب  قسمتی از مطالب و بیو گرافی نامبرده را درج میکنم .

کنگاور از دیر باز محل پرورش هنر مندان اهل قلم و شاعران بسیاری بوده است که اسامی شاعران معاصر به شرح زیر است :

ابو الحسن آذر ی-جلیل آهنی-کامیار ابراهیمی-افسانه احمدی-بیژن افشار-کیو مرث الفتیان-بهزاد باهنر-غلامحسین برجی-داریوش بهادری-سید رضا ستار پورغنا-سعید تکلو-مسلم جهانگردی-سعید زارع-محمد محمود زبر جدی محب-سید جواد زمانی کژال زنبوری-حشمت ا... سمیعی-بیژن شهرامی-اصغر صالحی-علی اشرف طاهر آبادی-حمزه عسکری رشتیانی-حبیب ا... عنبری- زهره عنبری-یوسف فرهاد پور-مدینه فشی-مهدی فیاض بخش-منصور فیروزی-قدرت ا... قزوینه ای- ساغر کنگاوری وحید کنگاوری-علی اصغر کوهکن-مجید گشانی منفرد-علی اکبر مراتی-رحمت ا... مراتی-محمد صادق مراتی-علی رضا مراتی-حسن رضا مقدم راد-ثریا منصوری-سید رضا موسوی-جهانگیر نادری-حسن نوزاد.

رضا کریم دهنوی (آرش)

از اهل قلم و شاعران جوان این دیار بوده، وی در چهاردهم فروردین ماه ۱۳۴۹ در روستای قزوینه بدنیا آمد و مادرش از سادات می باشد. تحصیلات  دوران راهنمایی و ابتدایی را در روستای قزوینه به اتمام رسانید او پس از یک وقفه کوتاه در تحصیل راهی قم می شود وسال اول دبیرستان را در آنجا به پایان رسانده و دوباره به کنگاور بر می گردد و سر از انجمن ادبی در می آورد با کمک سید رضا ابوالقاسمی و فرهادپور و دانش فروز با ارکان شعر فارسی آشنا می شود سپس به کرمانشاه می رود و دردبیرستان کزازی به ادامه تحصیل می پردازد . وی در این سال با شخصی به نام بهرام مهدوی همکلاسی می گردد که این هم کلاسی بر او تاثیر شگرف می گذارد . با همت دبیر خودآقای محمد هاشم خوشبوبا مبانی شعر معاصر آشنا می گردد  که خود این ایام را تولدی دوباره می نامدیک سال بعد دوباره به کنگاور برمی گردد و به خدمت سربازی اعزام می شود و با وجود مشکلات فراوان در ایام سر بازی بصرت متفرقه تحصیلات دبیرستانش را به پایان می رساند . پس از اتمام سربازی به روستا برگشته و ازدواج می کند و صاحب فرزند می شود شغل تخصصی وی برقکار ساختملن و صنعتی می باشد . آرش شاعری است بسیار پر کارو با ذوق و کارهای تحقیقی وی بسیار قابل تامل است. از جمله این کارها می توان : مقاله ای در باره ابن عربی ، مقاله ای در باره ابن القیس ، مقاله ای در خصوص بر خورد پیامبر(ص) با با شاعران عصر خود ، فوالکورهای عامیانه ، نقدی بر دفتر پرواز سروده ابوالحسن خدائی ، نقدی بر گنج و غم غریب کنگاوری ، مقاله ای مفصل در خصوص مسلک اهل حق ، تحقیقی درباره ابو سعید ابی الخیر و چندین کار دیگر نام برد . 

شعر زیر از نمونه اشعار وی می باشد :                                      

کفشهایت   بتکان   مرد  کویر است اینجا              کژدم   مار    و  بلایا      خطیر   است  اینجا

دست  بردار  از این   بوالهوسیهای  عبث             مرد بی چشم از این هول بصیراست اینجا

در  دل   ببر  اگر   کوه   شجاعت   با شد              همچو گربه در این ورطه اسیر است اینجا

سر به  بالین  منه  بی دغدغه  و بی پروا              مرد   دیوانه    بسی   پند پذیر است  اینجا

ای خوشاجنگل ویک شیرکه قانونی هست          پشت هر  شبه   حرامی  امیر است اینجا

خارها   اندک  از زهر  زمین    می جوشد             شوکران  شربت  شیرین وزیر   است اینجا

شهرشان  شوم که طنزی است  زآبادانی           آرزوها   همه محدود   و صغیر  است  اینجا

قریه ها   دور   بیابان   و  خطرها   نزدیک             همه   جا   ماسه  و  آواز نفیر  است  اینجا

آسمان  فرصت تلخی  است به زیبایی ها            پرده ی شب همه جا عین حریر است اینجا

ماه  در کوکبه   چون   روز    خیال انگیزی             آسمان  خاطره ی  قصیر قصیر است اینجا

(آرش)این شعروادیبی توچه  می فرمایی           ای بسا  ناظم   بی ذوق   دبیر  است  اینجا

                                    **********************************

با تشکر از آقای رضا کریم دهنوی فرستنده مطالب

...ايران ما : معرفی کنگاور

                                                         شهر من

شهر من شهر نزول سخن و شاعری است                            شهر ارباب قلم (ساغر کنگاوری ) است

شهر من شهر (خدایی )  است خدا می داند                            کد خدای ادب و پهنه ی ملک دری است

شهر من (غریب ) است که غمناک و نجیب                           آخرین صوفی دنیای سخن گستری است

شهر  ناهید مگر    شهر  اهورا  مزداست                            که بر هر جانب آن زمزمه ی (آذری )است

همه  عشاق  در این  قول  صراحت  دارند                           ( یو سف ) شهر فرامرتبه ی دلبری است

و مسلمانی ( فاضل )  را به  قیودات  کهن                           تا به جاییست که در مظنئه ی کافری است

مانی ار  زنده  شود  باز  بگویید  که  بمیر                           آفرینشگر این ملک آگر ( عسگری ) است

شهر ناهید  مگر  مولد  عیسی  بوده است                           هر  الف  بچه  آن  داعیه  پیغمبری  است

( نادری )  نادره   مردی    ز ولایات  کلام                            ای دریغا که کنون  منزل آخر سری است

                                                                           

منتخب اشعار از ( رضا کریم دهنوی متخلص به آرش ) 

 

بخش کنگاور اولین بخش شرقی کرمانشاه است که از شمال به بخش اسد آباد از استان همدان ، از شرق به شهرستان تویسرکان ، از جنوب به شهرستان نهاوند ، واز غرب به شهر صحنه محدود است. این شهر در 90کیلو متری غرب همدان و 96 کیلو متری شرق کرماشاه بنا شده و ارتفاع آن از سطح دریا 1467 متر است آب و هوای آن معتدل و سرد کوهستانی است . دهکده های بزرگ و مهم بخش در چهار دره سبز و خرم قرارگرفته که عبارت از دره خرم رود ، دره سراب فش ، دره قره گوزلو ، دره سربان می باشد . مردم کنگاور از نژاد سفید و اقوام کرد و لر می باشند . از نتیجه در هم آمیزی اقوام مختلف در این مناطق لهجه های مختلف ، قیافه های مختلف ، و حتی پاره سنتها نیز کا ملا مشهود است بطوریکه می توان در یک ده دو یا سه زبان و لهجه مختلف چون کردی ، لری ، ترکی بصورت زبان متداول آن ده دانست .شهر کنگاور در روزگار اسلامی و هم اکنون به خاطر بقایای بنایی است  که پیش ازاسلام بر فراز صفه  ای در مرکز قصبه کنگاور که از سنگ ساخته اند می باشد . مورخین و جغرافی نویسان از این بنا سخن  زیاد گفته اند . این بنا را ما امروزه به نام معبد آناهیتا می شناسیم ، و مورخان اسلامی آنرا کاخ خسروپرویز معرفی می کنند . آناهیتا ایزد و فرشته نگاهبان آب ، فراوانی برکت و زیبایی  بوده است .  این بنا مهمترین جاذبه گردشگری این منطقه بوده است . برخی از جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی این منطقه عبارت از : طاق بستان ، بیستون ، معبد آناهیتا ، پاتاق ، تکیه معاون الملک ، ریجاب ، سراب نیلوفر ، تالار هشیلان ، غار کنشت ، غار پرآو ، غار قوری قلعه ( بزرگترین غارآبی آسیا) و دهها چشمه و سراب دیگر .

 چند عکس از جاذبه های دیدنی :

لطفا جهت دیدن عکس روی آدرسهای زیر کلیک کنید.

http://serv2.imagehigh.com/imgss/6049211_k1.gif
http://serv2.imagehigh.com/imgss/6049221_k4.gif
http://serv2.imagehigh.com/imgss/6049223_kermans11.jpg
http://serv2.imagehigh.com/imgss/6049227_Kermanshah1.jpg
http://serv2.imagehigh.com/imgss/6049228_Kermanshah2.jpg

  فرستنده مطالب معرفی کنگاور۱و۲ : آقای رضا کریم دهنوی . منابع : سخنوران دیار آناهیتا نوشته ابو الفضل مرآتی و ویژه نامه ادبی پیام اندیشه مطالب لیلا ذوالفقاری راسد و...

...ایران ما

با عرض سلام و خوش آمد گويي خدمت دوستان بازديد كننده .

اينجانب در نظر دارم قسمتي ازوب سايت خود را با نام ايران ما هر چند گاه به معرفي يكي از نقاط مختلف ايران با ذكر موقعيت جغرافيائي ودرآمد اقتصادي، سابقه كهن و آداب و رسوم و فرهنگها و مراسم مختلف و جاذبه هاي ديدني مختلف بپردازم لذا تقاضامندم با ارسال آثار و مطالب و عكس و راهنمائيهاي مختلف اينجانب را ياري فرمائيد. آثار و مطالب به نام نويسنده و فرستنده آن معرفي خواهند شد . با كمال تشكر از همكاري شما        

                                                   E-mail: mk_2681@yahoo.com

...انگليس و اهانتی ديگر به مسلمانان

سلمان رشدی مرتد

ملکه انگلیس شنبه گذشته در اقدامی توهین آمیز  علیه مسلمانان جهان به سلمان رشدی مرتد نشان شوالیه اعطا کرد.

مسلمانان کشورهای مختلف و مقامات اسلامی کشورها نیز همگام با مردم و مقامات کشورمان این اقدام ملکه انگلیس را محکوم  و از آن بعنوان تو هینی بزرگ و آشکارا به جهان اسلام یاد کردند و این اقدام را نشانه کینه و ترس قدرتهای استکباری از مسلمانان جهان دانستند.

سلمان رشدی در سال ۱۳۶۷ با چاپ کتاب آیات شیطانی به ساحت مقدس پیامبر اسلام توهین کرده بود و از سوی رهبر کبیر انقلاب مرتد و به اعدام محکوم شد و از آن موقع  مورد حمایت و حفاظت دولت انگلستان قرار گرفته است.

وی در بمبئی هند و در خانوادهای مسلمان بدنیا آمد پدر او بازرگان هندی است.او در دانشگاه کمبریج  انگلستان تحصیل کرده و هم اکنون تبعه انگلستان است. اولین کتاب او (گریموس) در سال ۱۹۷۵ به چاپ رسید که مورد استقبال قرار نگرفت دومین اثر او به نام بچه های نیمه شب و سومین اثر او به نام شرم می باشد کتاب آیات شیطانی چهارمین اثر وی بود که در کشورهای ایران پاکستان هند بنگلادش مصر آفریقای جنوبی رسما ممنوع اعلام شد.

...