ياوران ولايت


ایران ما : معرفی هنرمندان اهل قلم و شاعران معاصر کنگاور

در طرح معرفی نقاط ایران آقای رضا کریم دهنوی با ارسال مطالبی به معرفی کنگاور و هنر مندان اهل قلم این دیارپرداخته که در اینجا به انتخاب  قسمتی از مطالب و بیو گرافی نامبرده را درج میکنم .

کنگاور از دیر باز محل پرورش هنر مندان اهل قلم و شاعران بسیاری بوده است که اسامی شاعران معاصر به شرح زیر است :

ابو الحسن آذر ی-جلیل آهنی-کامیار ابراهیمی-افسانه احمدی-بیژن افشار-کیو مرث الفتیان-بهزاد باهنر-غلامحسین برجی-داریوش بهادری-سید رضا ستار پورغنا-سعید تکلو-مسلم جهانگردی-سعید زارع-محمد محمود زبر جدی محب-سید جواد زمانی کژال زنبوری-حشمت ا... سمیعی-بیژن شهرامی-اصغر صالحی-علی اشرف طاهر آبادی-حمزه عسکری رشتیانی-حبیب ا... عنبری- زهره عنبری-یوسف فرهاد پور-مدینه فشی-مهدی فیاض بخش-منصور فیروزی-قدرت ا... قزوینه ای- ساغر کنگاوری وحید کنگاوری-علی اصغر کوهکن-مجید گشانی منفرد-علی اکبر مراتی-رحمت ا... مراتی-محمد صادق مراتی-علی رضا مراتی-حسن رضا مقدم راد-ثریا منصوری-سید رضا موسوی-جهانگیر نادری-حسن نوزاد.

رضا کریم دهنوی (آرش)

از اهل قلم و شاعران جوان این دیار بوده، وی در چهاردهم فروردین ماه ۱۳۴۹ در روستای قزوینه بدنیا آمد و مادرش از سادات می باشد. تحصیلات  دوران راهنمایی و ابتدایی را در روستای قزوینه به اتمام رسانید او پس از یک وقفه کوتاه در تحصیل راهی قم می شود وسال اول دبیرستان را در آنجا به پایان رسانده و دوباره به کنگاور بر می گردد و سر از انجمن ادبی در می آورد با کمک سید رضا ابوالقاسمی و فرهادپور و دانش فروز با ارکان شعر فارسی آشنا می شود سپس به کرمانشاه می رود و دردبیرستان کزازی به ادامه تحصیل می پردازد . وی در این سال با شخصی به نام بهرام مهدوی همکلاسی می گردد که این هم کلاسی بر او تاثیر شگرف می گذارد . با همت دبیر خودآقای محمد هاشم خوشبوبا مبانی شعر معاصر آشنا می گردد  که خود این ایام را تولدی دوباره می نامدیک سال بعد دوباره به کنگاور برمی گردد و به خدمت سربازی اعزام می شود و با وجود مشکلات فراوان در ایام سر بازی بصرت متفرقه تحصیلات دبیرستانش را به پایان می رساند . پس از اتمام سربازی به روستا برگشته و ازدواج می کند و صاحب فرزند می شود شغل تخصصی وی برقکار ساختملن و صنعتی می باشد . آرش شاعری است بسیار پر کارو با ذوق و کارهای تحقیقی وی بسیار قابل تامل است. از جمله این کارها می توان : مقاله ای در باره ابن عربی ، مقاله ای در باره ابن القیس ، مقاله ای در خصوص بر خورد پیامبر(ص) با با شاعران عصر خود ، فوالکورهای عامیانه ، نقدی بر دفتر پرواز سروده ابوالحسن خدائی ، نقدی بر گنج و غم غریب کنگاوری ، مقاله ای مفصل در خصوص مسلک اهل حق ، تحقیقی درباره ابو سعید ابی الخیر و چندین کار دیگر نام برد . 

شعر زیر از نمونه اشعار وی می باشد :                                      

کفشهایت   بتکان   مرد  کویر است اینجا              کژدم   مار    و  بلایا      خطیر   است  اینجا

دست  بردار  از این   بوالهوسیهای  عبث             مرد بی چشم از این هول بصیراست اینجا

در  دل   ببر  اگر   کوه   شجاعت   با شد              همچو گربه در این ورطه اسیر است اینجا

سر به  بالین  منه  بی دغدغه  و بی پروا              مرد   دیوانه    بسی   پند پذیر است  اینجا

ای خوشاجنگل ویک شیرکه قانونی هست          پشت هر  شبه   حرامی  امیر است اینجا

خارها   اندک  از زهر  زمین    می جوشد             شوکران  شربت  شیرین وزیر   است اینجا

شهرشان  شوم که طنزی است  زآبادانی           آرزوها   همه محدود   و صغیر  است  اینجا

قریه ها   دور   بیابان   و  خطرها   نزدیک             همه   جا   ماسه  و  آواز نفیر  است  اینجا

آسمان  فرصت تلخی  است به زیبایی ها            پرده ی شب همه جا عین حریر است اینجا

ماه  در کوکبه   چون   روز    خیال انگیزی             آسمان  خاطره ی  قصیر قصیر است اینجا

(آرش)این شعروادیبی توچه  می فرمایی           ای بسا  ناظم   بی ذوق   دبیر  است  اینجا

                                    **********************************

با تشکر از آقای رضا کریم دهنوی فرستنده مطالب

...