ياوران ولايت


جلوه های مديريت در حرکت امام حسين (ع)

                                                     السلام علیک یا ابا عبدالله

جلوه های مدیریت نام مقاله ای است که سایت تعلیمات اسلامی واشنگتن با استفاده ازمنبع مجله حکومت اسلامی بصورت زیبا بیان کرده که در اینجا اینجانب خلاصه و نتایج را ذکر خواهم کرد .

با مرور اجمالى از مباحث ياد شده در مقاله نتايج زير به دست خواهد آمد:

 1. الگوهاى مديريت را با تمام تنوع‏هاى ظاهرى و صورى آن به دو نوع مادى و الهى مى‏توان تقسيم كرد؛ حادثه عاشورا در واقع بهترين و گوياترين تابلوى نمايش اين الگوى مادى و الهى است.

 2. از نظر امام‏حسين(ع) مديريت و حكومت افراد فاسد ، خائن و ستمگر برجامعه اسلامى عظيم‏ترين فتنه و بليّه و  بزرگترين عامل فساد و تباهى امت اسلامى است.

 3. مديريت حماسه عاشورا ، الگوى  كارآمدى را براى هدايت جامعه انسانى به ويژه در دوره‏هاى بحرانى و استبداد خارجى و يا داخلى به دست مى‏دهد.

 4. در بخش هدف اين نتيجه حاصل شد كه؛ مديريت بايد جلوگيرى از فساد،بى‏عدالتى و اداره امور را تضمين كند تا هم در سازمان و هم در جامعه عدالت ايجاد گردد، زيرا هدف نهايى مديريت اسلامى رسيدن به فلاح و رستگارى است.

 5. در بخش تصميم‏گيرى؛ امام‏حسين(ع) براى تصميم‏گيرى بر خلاف يزيد در يك فضاى مه آلود قرار نگرفته بود،  او به خوبى شرايط  را مى‏ديده و مى‏دانسته است  كه شرايط به گونه‏اى است كه جز با شهادت او اين كجى‏هاى چندين ساله  ناشى از مديريت و حكومت بنى‏اميه اصلاح نمى‏گردد.

مجموعه جريان قيام امام‏حسين(ع) سرشار از لحظه‏هاى مهم و خطر خيز بود؛ دعوت شدن به كاخ استاندارى مدينه، حركت از مكّه، برخورد با سپاه حُر، بى‏آبى و بى‏تابى كودكان، انبوه سپاه دشمن، غربت و تنهايى، شهادت ياران، همه و همه، لحظه‏ها و صحنه‏هايى هستند كه پاى اراده را مى‏لرزانند و انسان را در تصميم‏گيرى دچار بحران و دشوارى و تنگن مى‏سازد، لكن امام(ع) در تمام اين شرايط بهترين تصميم و دقيق‏ترين برنامه ر طرّاحى‏مى‏كرد.

 6. در بخش برنامه‏ريزى ؛ انتخاب بهترين زمان، بهترين ياران، بهترين مكان و بهترين شرايط و زمينه‏ها براى تحقق يك امر،گواه مديريت توانا و مدبّر اين نهضت بود.

 7. در بخش سازماندهى؛ به همراه آوردن خانواده اعم از زنان و خردسالان و دادن رهنمودهايى براى ايفاى نقش فرهنگى بعد از شهادت خويش، يكى از بارزترين جلوه‏هاى سازماندهى نيرويى در نهضت حسينى است.

 8. در بخش رهبرى؛ امام‏حسين(ع) به صورت يك مدير در نقش رهبرى ملتزم و متعهد وبه صورت نمونه‏اى از تربيت اسلامى به همه مديران و رهبران اسلامى آموخت كه؛

اولاً، در برابر انحرافها بايستند.

ثانياً، در افشاى همه كسانى كه نقاب بر چهره دارند بكوشند.

ثالثاً، از تصفيه نيروهاى فرصت طلب و جذب و پذيرش و آموزش افراد صادق غفلت‏نورزند.

رابعاً، از طريق محبت، نيروهاى انسانى را برانگيزانند.

و بالاخره ، كوشش كنند در تربيت و آماده كردن نيرويى كه بتواند ادامه دهنده راه باشد و مسير انقلاب را هموار نمايند (منظور توجه به نقش زنان در نهضت‏ها و استمرار آن) و به عبارت ديگر  عمليات نظامى بدون پشتيبانى عمليات تربيتى و فرهنگى ثمره بخش نخواهدبود.

نقل از سایت : مرکز تعلیمات اسلامی واشنگتن                      

************************************************************************************************

                                                          التماس دعا                

...