گزیده هائی از زندگی امام حسن (ع)

 

ولاد ت

پانزدهمین روز ماه مبارک رمضان ،سال دوم یا سوم هجرت بود که اولین ثمره نبوت یا امامت ، مدینه الرسول را نور باران کرد و کانون امامت و ولایت را درخششی دیگر بخشید . صدیقه طاهره از همسر خویش خواست تا برای فرزند خویش نامی را انتخاب کند امیرالمومنین (ع) فرمود : من در نام گذاری فرزندم از رسول خدا پیشی نمی گیرم

رسول  خدا (ص) به خانه دخترش آمد واحوال پرسی کرد سپس  پارچه سفیدی طلبید وآن مولود مسعود ر ا در میان آن نهاد واو را بوسید رسول گامی پس از آنکه اذان را در گوش راست و اقامه را در گوش چپ خواند رو به علی (ع) کرد و فرمود چه نامی بر فرزند خود نهاده اید ؟ علی (ع) پاسخ داد : در نام گذاری بر شما پیشی نمی گیرم . پیامبر نیز فرمود : من نیز در نام گذاری او از پرورد گار سبقت نخواهم گرفت . جبرئیل بر پیامبر نازل شد وپس از تبریک گفت خدا وند به تو فرمان می دهد  که نام فرزند هارون برادر موسی را برای فرزندت انتخاب کن . پرسید : اسمش چیست ؟ جبرئیل پاسخ داد : شبر. فرمود : اما زبان من عربی است . گفت : نامش را حسن بگذار. آن گاه نامش را حسن گذاشت . 

 

موقعیت سیاسی و اجتماعی و دیدگاه امام حسن (ع)

امام حسن موقعیت استثنائی (سیاسی و اجتماعی و...)خاصی داشت  ودر مورد برتری های فکری و سیاسی خود نسبت به دیگران می فرمود : اگر من به دنیا می پرداختم ، کوشا تر و لایق تر از دیگران بودم . معاویه بن ابی سفیان هیچ گاه از محکم تر و سختکوش تر از من نخواهد بود ولی نظر من غیر از آن است که شما می پندارید .

مردی از امام مجتبی (ع) پرسید : سیاست چیست ؟

امام فرمود : سیاست رعایت حقوق خدا ، زندگان و اموات این مردم است ، اما حق خداوند ، انجام فرائض و دوری کردن از محرمات است . اما حقوق زندگان این است که وظیفه خود را نسبت به مردم انجام دهی و هرگز از خدمت به جامعه خود باز نمانی وحقوق اموات ذکر خوبیهای آنان و چشم پوشی از زشتیهای آنان است زیرا برای آنان خداوندی است که به حساب آنان رسیدگی خواهد کرد .

حریت و آزادگی ( اختیار)

ابوالحسن بصری از بنیانگذاران قدریه است ، به امام حسن (ع) نامه ای نوشت و از آن حضرت در باره جبر و تفویض پرسید . حضرت به او و همه کسانی که در این مسئله اعتقادی دوچار اشتباه بودند نوشتند :

کسی که به خیر وشر ایمان نیاورده باشد کافر است ، هر کس گناهان را به خداوند نسبت دهد فاجر و ستمکار است زیرا کسی خدای را به زور اطاعت نکرده وبا قهر و غلبه هم معصیت ننموده است . خداوند به همه عقل و بصیرت داده وهمچنین نسبت به عواقب اعمال نیز هشدار داده و اگر بخواهد همگی را به راه راست هدایت می کند . سلام و درود بر کسانی که از راه راست پیروی می کنند .

توجه به حقوق دیگران

امام حسن (ع) می فرماید : والا ترین مقام در نزد خداوند از آن کسی است که آشنا به حقوق دیگران باشد وسعی در اداء آن نماید . و کسی که در برابر برادر دینی خود تواضع کند خداوند از راست گویان و شیعیان علی (ع) محسوب خواهد کرد .

مکارم اخلاق

امام حسن (ع) می فرماید مکارم اخلاق ده چیز است ؛راستگوئی ، صداقت در خضوع و فقر ظاهری ، بخشش به سائل ، خوش خلقی ، پاداش در برابر کارها ، پیوند و رفت و آمد با خویشاوندان، حمایت از همسایه ، حق شناسی یاران و همراهان ، مهمان نوازی ، ودر راس همه اینها شرم و حیاست .

رذایل اخلاقی

همچنین در جهت آثار شوم بعضی از رذایل اخلاقی می فرماید :

سه چیز مردم را به هلاکت می رساند : تکبر ، حرص ، و حسد .

      ( منتخبی از کتاب حقایق پنهان نوشته آقای احمد زمانی )

....................................................................................

رحلت حضرت رسول وشهادت امام مجتبی را به آقا امام زمان و همه دوستاران اهل بیت تسلیت می گویم . التماس دعا

/ 1 نظر / 18 بازدید