شفاعت دوستاران و پیروان اهل بیت توسط حضرت فاطمه (س )در روز قيامت

اولین درخواست فاطمه در روز قیامت پس از عبور ازبرابر خلق شکایت ستمگران است.

دومین خواسته فاطمه در روز قیامت از خداوند چنین است: خدایا! حسن و حسین را به من بنمایان.

سومین درخواست فاطمه در روز قیامت از پروردگار، شفاعت از دوستان و پیروان اهل‏بیت علیهم السلام است که مورد قبول حق قرار مى‏گیرد و دوستان و پیروانش را مورد شفاعت قرار مى‏دهد.

امام باقر(ع) مى‏فرماید: هنگامى‏که فاطمه به در بهشت مى‏رسد، به پشت‏سرش مى‏نگرد. ندا مى‏رسد: اى دختر حبیب! اینک که دستور داده‏ام به بهشت‏بروى، نگران چه هستى؟

فاطمه(س) جواب مى‏دهد: اى پروردگار! دوست دارم در چنین روزى با پذیرش شفاعتم، مقام و منزلتم معلوم شود.

ندا مى‏رسد: اى دختر حبیبم! برگرد و در مردم بنگر و هر که در قلبش دوستى تو یا یکى از فرزندانت نهفته است داخل بهشت گردان.

امام باقر(ع) در روایتى دیگر مى‏فرماید: در روز قیامت‏بر پیشانى هر فردى، مؤمن یا کافر نوشته شده است. پس به یکى از محبان اهل‏بیت علیهم السلام که گناهانش زیاد است دستور داده مى‏شود به جهنم برده شود. در آن هنگام، فاطمه(س) میان دو چشمش را مى‏خواند که نوشته شده است: دوستدار اهل‏بیت. پس به خدا عرضه مى‏دارد:

الهى و سیدى! تو مرا فاطمه نامیدى و دوستان و فرزندانم را به وسیله من از آتش دور ساختى و وعده تو حق است و هرگز وعده‏ات را زیر پا نمى‏نهى.

ندا مى‏رسد: فاطمه! راست گفتى; من تو را فاطمه نامیدم و به وسیله تو، دوستان و پیروانت و دوستان فرزندانت و پیروانشان را از آتش دور گردانیدم. وعده من حق است و هرگز تخلف نمى‏کنم.

اینکه مى‏بینى دستور دادم بنده‏ام را به دوزخ برند، بدین جهت‏بود که درباره‏اش شفاعت کنى و شفاعتت را بپذیرم تا فرشتگان، پیامبران، رسولان و همه مردم از منزلت و مقامت آگاهى یابند. حال بنگر، دست هرکه بر پیشانى‏اش «مؤمن‏» نوشته شده، بگیر و به بهشت‏ببر.
شفاعت دوستان فاطمه از دیگران
عظمت و مقام حضرت فاطمه در روز قیامت چنان است که خداوند به خاطر فاطمه به دوستان آن حضرت نیز مقام شفاعت مى‏دهد. امام باقر(ع) به جابر فرمود: جابر! به خدا سوگند، فاطمه(س) با شفاعت‏خود در آن روز شیعیان و دوستانش را از میان اهل محشر جدا مى‏سازد. چنانکه کبوتر دانه خوب را از دانه بد جدا مى‏کند.

هنگامى‏که شیعیان فاطمه همراه وى به در بهشت مى‏رسند، خداوند در دلشان مى‏افکند که به پشت‏سر بنگرند. وقتى چنین کنند، ندا مى‏رسد: دوستان من!

اکنون که شفاعت فاطمه را در حق شما پذیرفتم، نگران چه هستید؟

آنان عرضه مى‏دارند: پروردگارا! ما نیز دوست داریم در چنین روزى مقام و منزلت ما براى دیگران آشکار شود.

ندا مى‏رسد: دوستانم! بر گردید و بنگرید و هر که به خاطر دوستى فاطمه شما را دوست داشت و نیز هر که به خاطر محبت فاطمه به شما غذا، لباس یا آب داده و یا غیبتى را از شما دور گردانیده همراه خود وارد بهشت کنید.( منتخب نوشته ها از علیرضا معصومی)

از رسول خدا (ص) روایت شده :

... فايما امراة صلت في اليوم و الليلة خمس صلوات و صامت‏شهر رمضان و حجت‏بيت الله الحرام، و زكت مالها و اطاعت‏زوجها، و والت عليا بعدي، دخلت الجنة بشفاعة ابنتي فاطمة،و انها لسيدة نساء العالمين

«هر زنى كه در شبانه‏روز، نمازهاى پنجگانه را به جاى آورد، ماه‏رمضان را روزه بدارد، حج‏خانه خدا را [اگر توانايى داشت] گزارد،زكات مالش را بپردازد، از شوهرش اطاعت كند، و بعد از من، ولايت‏و حكومت على را بپذيرد، به شفاعت دخترم فاطمه، وارد بهشت‏خواهد شد و همانا فاطمه، سرور زنان عالم است.

همان گونه كه در روايات متعدد ديگر نيز آمده، ارزش اداى نماز وروزه و حج و ساير واجبات عملى، مبتنى بر پذيرش ولايت اهل‏بيت(ع)است و شفاعت نيز بر اساس اداى اين وظايف است اما با ولايت كه درحقيقت، روح و جان اعمال است; همان كه حضرت فاطمه(ع) نيز به خاطرآن به شهادت رسيد، چرا كه مدافع حريم و حرمت آن بود. او كه محورخشم و خشنودى خداوند است و او كه پاره تن پيامبر(ص) است و او كه‏«سيده‏» زنان عالم است، فرداى قيامت نيز اعمال صالح به شفاعت او است‏كه راهگشاى بهشتيان خواهد بود(منتخب نوشته از al-shia)

حدیثی دیگراز حضرت فاطمه (س)

شيعيان ما از بهترين افراد اهل بهشتند ، و همه دوستان ما و دوستان دوستان ما و دشمنان دشمنان ما و کسي که با قلب و زبان تسليم ما اهل بيت شده ، در صورتي که از اوامر ما سرپيچي کنند و نواهي و موارد پرهيز را محترم نشمرند ، از شيعيان واقعي ما نخواهند بود ، با اين حال جايگاهشان در بهشت خواهد بود ، ولي بعد از پاک شدن از گناهان به وسيله بلاها و مصيبتها در دنيا ، يا تحمل مشکلات و شدائد روز قيامت و يا قرار گرفتن اندک زماني در طبقات بالاي جهنم و چشيدن عذاب ، تا اينکه ما به خاطر دوستي شان با ما نجاتشان داده و آنان را به پيشگاه خودمان انتقال خواهيم داد . ( بحار الانوار ، ج 68، ص 155 )

انشا ا... که مورد شفاعت بانوی دو عالم قرار بگیریم . التماس دعا

/ 21 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
روزبه

سلام دوست من ممنون که سر زدی موفق باشی ضمنا خانه وبلاگ نويشان ايران هم فراموش نشه حتما عضو بشی: http://groups.yahoo.com/group/WeblogNevisha

شيده مظفری

سلام ممنون از اين که سر زديد! مقاله تون رو بنويسيد و حتما خبرم کنيد تا بخونم! خوشحال می شم کمکی بکنم!

علی

موفق باشی التماس دعا

بنده خدا

سلام معرفی نقاط ایران چی شد؟

سهيلا

ارزو می کنم لبخند ها همه دور هم جمع بشن غصه ها همه از همدیگه کم بشن شادیها همه بر همه تقسیم بشن زیباییها بیان و در هم ضرب بشن یه دنیای قشنگ با ادمای همزبون یه باغ گل با بچه های پاک و مهربون یه مهمونی از نقاشی رنگین کمون درست بشه تو اسمون و کهکشون

سهيلا

گاهی وقتا دلم بدجور از همه می گیره شایدم از خودم بیشتر بعد می فهمم دلم برای خودم تنگ شده. به گمونم اون زمان که با عجله اومدم به سرزمین ادم بزرگا یه جایی بین راه گم شدم و کودکیمو جا گذاشتم. حالا هم تو گذشته ها گم شدم هم تو جنجال و هیاهوی دنیای بزرگترا. به پشت سرم که نگاه می کنم می بینم خیلیارو ندیدم و جا گذاشتم. یکیش تو چرا هیچوقت بهت نگفتم چقدر دوست دارم؟ چرا در خودم محو شدم و فقط به اینه نگاه کردم اشکم سرازیر میشه بدون اینکه بدونم این چشما همیشه در انتظار بوده و نگفته. چشمامو می بندم اینه ها رو می شکنم تا بقیه رو ببینم و به اندازه همه زمانهای از دست رفته بهشون بگم چقدر دوسشون دارم

سهيلا

دل مشکن که مالک دل خداست گوش مسپار که صدايش بی صداست دست ميازار به چينی نازک دلی زينهار که انجا حرم کبرياست

سهيلا

سلام اقای کريمی(شفق) به که غزلتان چه لطيف و روان بود. با توکل به خدا به کمال و پيشرفت خود بيانديشيد که در راه پر پيچ و خم زندگی هم شمایانی کوشا موفق خواهند شد. در ارزوی پیروزی و بهروزی به شما افرین و دست مریزاد می گویم.

سهيلا

در سرزمين غربت مردن چه سود دارد؟ وقتی شقایق نیست دیدن چه سود دارد؟ ******************************* اقای کرییمی منو عفو بفرمایید که در محضر شمایی اهل قلم جسارت می کردم و هذیان می نوشتم.

رهام

اقای کريمی ممنون که به بچه ناف آباده سر زدی وب خوبی هم داری بازم بهم سر بزن