پیوند آسمانی

درسهایی  از ازدواج  حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س)

از ماجرای ازدواج حضرت علی‌علیه‌السلام و حضرت فاطمه‌علیهماالسلام نکات بسیار جالبی را می‌آموزیم که اگر خواهان سعادتیم و پیروی راستین اسلام، بایستی تا مرز توان تلاش کنیم تا مراحل اول ازدواج بر مبنای صحیحی صورت گیرد، و دوم آنکه ساده‌ زیستی در تمام شئون زندگی جامعه و بخصوص ازدواج راه یابد، و گرنه قید و بندهای اجتماعی در امر ازدواج که بیشتر نشأت گرفته از فرهنگ غیر اسلامی و یا ساخته و پرداخته ی ذهن‌های کوتاه مادی و اشرافی است چون غل و زنجیر بر دست و پای جوانان و والدین آنها می‌افتد و هر روز این غل و زنجیر بزرگتر و سنگین‌تر می‌شود، تا جایی که امکان هر نوع حرکت صحیحی را می‌گیرد و حیات جامعه را به سوی نابودی می‌کشاند، و بر فساد و نابسامانی‌های روانی و مشکلات اخلاقی می‌افزاید.

یکی از اصول اساسی و رازهای موفقیت ازدواج، کفو و همتا بودن دختر و پسر با هم است، زیرا تنها در صورت همتا و همشأن بودن دو زوج است که درک متقابل آنان از یکدیگر امکان‌پذیر است.

برخی تصور می‌کنند کفویت تنها به شرائط ظاهری از قبیل مسائل نژادی و یا وضعیت مادی و رفاهی بستگی دارد. در صورتی که چنین نیست، بلکه همتایی و هم سوئی آرمان‌ها، خواست‌ها و تمایلات روحی و روانی افراد، میزان آگاهی‌های علمی و دینی و میزان تعهد عملی به مکتب و مذهب، و ارزش نهادن به ویژگی‌های اخلاقی و فرهنگی است.

اگر مسئله همتایی نبود، بدون تردید دختران زیبایی در مدینه بودند که از ازدواج با حضرت علی علیه‌السلام خرسند می‌شدند. اما او حتی از آنان خواستگاری هم نکرد و برای حضرت فاطمه علیهماالسلام نیز خواستگاران فراوانی بودند امّا حضرت فاطمه علیهماالسلام و پیامبرصلی‌الله علیه و‌آله به این وصلت‌ها راضی نشدند تنها حضرت فاطمه علیهماالسلام و روح والای او بود که زیبایی‌ها و شکوه معنوی حضرت علی‌علیه‌السلام را درک می‌کرد . در این مورد پیامبر اکرم صلی‌الله علیه وآله فرمودند: اگر خدا علی را نمی‌‌آفرید برای فاطمه کفو و همتایی وجود نداشت.

خواستگاری بدون هیچ تشریفات و حضور واسطه انجام شد و حضرت علی‌علیه‌السلام شخصاً به خواستگاری حضرت فاطمه علیهماالسلام از پیامبر صلی‌الله علیه وآله اقدام نمود.

 

پیامبر گرامی صلی‌الله علیه وآله بدون رضایت دخترش حضرت فاطمه علیهاالسلام به خواستگار پاسخ مثبت نداد.

در تهیه جهیزیه به ضروری‌ترین و ابتدائی‌ترین وسائل زندگی در آن عصر بسنده شد، از سیرت پیامبر اسلام صلی‌الله علیه وآله می‌آموزیم که بایستی در الگوی مصرف تجدید نظر کنیم و در زندگی فناپذیر و زودگذر دنیا به حداقل ممکن قناعت ورزیم تا از گذرگاه پرهیاهوی زندگی سبکبار بگذریم و تن به بردگی این و آن ندهیم.

مگر حضرت فاطمه علیها‌السلام دختر پیامبر صلی‌الله علیه وآله رهبر بی‌نظیر مسلمانان نبود؟ مگر از نژاد بنی‌هاشم یعنی اصیل‌ترین و شریف‌ترین تیره‌های عرب به حساب نمی‌آمد؟ مگر مادرش حضرت خدیجه علیهما‌السلام ثروتمندترین زن عرب در عصر خویش نبود؟ مگر از همه جهات علمی فردی آگاهتر و اندیشمندتر از همگان نبود؟ مگر پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله علیه‌ وآله نمی‌توانست جهیزیه زیادی را همراه دخترش کند؟

پاسخ همه این سوالات «مثبت» است اما منش و روش پیامبر عظیم ‌الشأن اسلام صلی‌الله علیه و‌آله و خاندانش بر ساده‌ زیستی استوار است . متأسفانه در برخی خانواده‌ها به خصوص قشر مرفه جامعه جهیزیه دخترانشان نمایشگاه بین‌المللی کاملی است از لوازم خانگی داخلی و خارجی که برقش چشم‌های ظاهربین را خیره می‌کند.

اکنون ببینیم علی بن ابیطالب علیه‌السلام شهسوار اسلام و محبوب‌ترین مردان و نزدیکترین آنان در نزد خدا و رسول خدا چه داشت و چه تهیه کرد:

ابن شهر آشوب در مناقب نقل می‌کند: که حضرت علی‌علیه‌السلام نیز اتاق خود را برای عروسی آماده کرد. بدین ترتیب که:

ابتدا مقداری ماسه کف اطاق پهن کرد و چوبی هم تهیه نمود به دو طرف اتاق وصل کرد تا لباس‌های خود را روی آن بیندازد، و یک پوست گوسفند هم کف اتاق انداخت، و یک بالش نیز که داخلش را از لیف خرما پر کرده بودند در آنجا نهاد . .

منبع : کتاب شفیعه ی محشر یا مظلومه ی پیامبر – نوشته سید عبدالله حسینی دشتی

نقل از سایت رهپویان وصال شیراز

*****************************************************************
*****************************************************************
*****************************************************************

پیوند آسمانی حضرت علی (ع) و حضرت  فاطمه (س) بر همگان مبارک باد

49.gif49.gif49.gif

/ 20 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ناهید

با سلام٠ سوالي هميشه ذهن مرا مشغول كرده است ايا در جريان فاجعه كربلا بازماندگان و اسرا مورد تجاوز لشكر اشقيا قرار گرفتند يا نه؟ به نطر ميرسد كه شمر ملعون و خولي په حصرت زينب و امام زين ا لعابدين بارها تجاوز كزده اند ولي نمي دانم چرا در تاريخ شيعه از اين مطلب حرفي نيست ٠من اين مطلب را در تواريخ اهل سنت ديده ام٠ نظر شما چيست؟

رهام

سلام عيدتون مبارک خوبين بله درسته همون موقع حتی نتونستم برم تو مديريت وب از اين بابت ازتون معذرت ميخوام شاد باشيد

سيد عليرضا شمس نيا

سلام دوست قدیمی از اینکه دیر به دیر خدمتتان می رسم مرا ببخشید با مطلب تشبیه عجیب منصور ارضی: قالیباف مثل عمربن سعد است! در وبلاگ شـمـسـه منتظر پیامتان هستم

ناهید

جواب شما قانع كنده نيست٠ ايا اگر انها ميخواستند به اسرا تجاوز كنند چه چيزي مانع از اين كار ميشد؟ اگر ميگوييد كرامت اهل بيت پس چرا اين كرامت مانع از ان نشد كه انان سر حسين را ببرند دست عباس را قطع كنند و غيره؟ يعني مثلا لگد كوب كردن سر حسين نزد خدا از تجاوز به زينب بهتر بوده كه خدا در مورد اول اشقيا را دچار بلا نكرد ولي در صورت ارتكاب به تجاوز انان را حلاك ميساخت؟مهمتر از همه چرا تاريخ تشيع در اين زمينه به شدت محافظه كاري و سكوت كرده؟ ايا همين سكوت مشكوك دليل بر ارتكاب چنين تجاوزاتي نپوده؟

عبدالزينب

سلام ممنونم از اينکه به خيمه گاه زينب کبری(س) سر زديد و ما را سرافراز کرديد. دل اگر هست دل زينب کبری باشد آفرين باد بر اين همت مردانه دل

مصطفی

سلام. خسته نباشيد. ای کاش.......... التماس دعای فرج

سهيلا

امشب به انتظار می مانم تا صبح فردا طلوع کند و من شاید با بوسه های خورشید زیباتر از همیشه از خواب بیدار شوم ............. ............... زندگی ساده

اکبر

با سلام پيشاپيش عيد سعيد غدير خم عيد اکمال دين و اتمام حجت بر همه عزيزان تهنيت باد با موضوعي جالب بروزم در زمان آيت الله العظمي بروجردي (ره) از بزرگان اهل سنت عربستان نامه اي به دست ايشان رسيد مبني بر گفتن به شهادت در اذان به ولايت امير المومنين(عليه السلام) که چرا شيعيان بدعت گذاري کرده اند، ايشان هم نامه را به علامه شعراني استاد معظم علامه حسن زاده آملي داده و فرمودند شما جواب دهيد.

زهرا

زندگي کوتاه تر از آن است که به خصومت بگذردو قلب ها گرامي تر از آنند که بشکنند . آنچه از روزگار بدست مي آيد با خنده نمي ماند و آنجه از دست برود با گريه جبران نميشود!! فردا خورشيد طلوع خواهد کرد حتي اگر ما نباشيم....

سهيلا

سلام اعياد فرخنده بر شما هم مبارک عيد آن روزيست که دل پاک و مطهر باشد سبد عشق پر از سيب معطر باشد