بگذار خون گريه کنم ؟!

آثار جنایات و فجایع آمریکا در عراق

عصرایران؛ وحید جعفریان- زمانی که "رانا جلیل" زن 38 ساله عراقی سال گذشته شوهر خود را در انفجاری در بغداد از دستداد هرگز نمی توانست تصور کند که روزی برای تامین غذای فرزندانش به تن فروشی روخواهد آورد.

به گزارش عصر ایران (asriran.com) به نقل از شبکه خبری الجزیره، "رانا" مادرچهار فرزند به دنبال کار می گشت اما فرصت های شغلی در عراق از زمان هجوم آمریکاکاهش یافته بود.

وی به صاحبان فروشگاه ها، کارگران ادارات و شرکت ها التماس کرداستخدامش کنند اما به دلیل آنچه "تبعیض نژادی" خواند موفق به یافتن کارنشد.

چند هفته پس از مرگ شوهر این زن، یک پزشک تشخیص داد که فرزندان ویدچار سوء تغذیه شده اند.

"رانا" روزهایی را به یاد می آورد که یاس و نومیدی وی را به سمتفاحشگی سوق داد: "در آغاز، این روزها بدترین روزهای زندگیم بودند. شوهرم اولین مردیبود که با وی همخوابگی داشتم اما گزینه دیگری نداشتم ... بچه هایم گرسنهبودند."

وی خانه اش را ترک کرد و به سوی نزدیکترین بازار به راه افتاد تاشخصی را برای سکس در ازای دریافت پول بیابد.

"رانا" در این باره می گوید: "من یک زن خوش سیما هستم و از این روپیدا کردن مشتری برایم سخت نبود. زمانی که مشتری خود را یافته و با هم به بستررفتیم ابتدا سعی کردم فرار کنم ... نمی توانستم دست به چنین کاری بزنم اما وی (مشتری) به من حمله و تجاوز کرد. پس از آنکه مبلغ را پرداخت کرد این کار برای من بهپایان رسیده بود."

وی ادامه می دهد: "هنگامی که با این پول مقداری غذا خریداری کرده وبه خانه ام بازگشتم، فرزندانم فریاد شادی سردادند و آنگاه بود که فهمیدم «شرف وآبرو» در مقایسه با گرسنگی فرزندانم اهمیتی ندارد."

استیصال بیوه زنانعراقی 

پیش از هجوم آمریکا به عراق، زنان بیوه این کشور به ویژه آنهایی کهشوهرانشان را در جنگ با ایران از دست داده بودند غرامت دریافت می کردند وفرزندانشان از آموزش رایگان برخوردار بودند. حتی در برخی موارد خانه رایگان دراختیار آنها قرار می گرفت.

با این حال اکنون چنین مزایایی وجود ندارد و بیوه زنان عراقی منابعاندکی در اختیار دارند.

براساس گزارش سازمان غیردولتی "آزادی زنان در عراق"، 15 درصد زنانعراقی که بر اثر جنگ بیوه شده اند از روی ناچاری به دنبال ازدواج موقت یا فحشاهستند.

"نوها سلیم"، یک سخنگوی این سازمان به الجزیره گفت: "زنان بیوه یکیاز اولویت های ما هستند اما وضعیت آنها روز به روز بدتر می شود و احساس می کنیمرسیدگی به این مشکل کاری غیرممکن شده است. صدها زن به دلیل امتناع کارفرمایان ازاستخدام آنها به دنبال یک راه ساده برای حمایت از عزیزانشان هستند."

وی افزود: "این سازمان (NGO) ناپدید شدن حدود 4 هزار زن را از مارس 2003 تاکنون مستند کرده که 20 درصد از آنها زیر 18 سال سن دارند."

سازمان "آزادی زنان در عراق" معتقد است که اغلب این زنان دزدیدهشده و برای روسپی گری در خارج از عراق فروخته شده اند.

هرچند آمار دقیقی درباره تعداد کلی زنان بیوه در عراق وجود ندارداما وزارت امور زنان این کشور می گوید: دست کم 350 هزار زن بیوه تنها در بغداد وجوددارد.

تجارت تلخ 

در زمانی که وضع زندگی خانواده های عراقی بدتر از گذشته شده برخیاز آنها مجبور شده اند دردناکترین تصمیمات خود از جمله فروش دخترانشان رابگیرند.

"ابواحمد" پدر معلول پنج فرزند که خود مردی بیوه است اخیرا از رویناچاری دخترش "لینا" را برای کارگری جنسی به یک عراقی فروخت.

وی با بیان اینکه توان خرید غذا برای فرزندانش را ندارد به الجزیرهگفت: "مطمئم دخترم هرجا که باشد حداقل غذایی برای خوردن خواهد داشت. من سه دختر ویک پسر دارم و مبلغی که آنها برای "لینا" پرداخت کردند برای بزرگ کردن سایرفرزندانم کافی است."

ابواحمد پیش از این دختر خود را از طریق واسطه ای با عنوان "شیدا" به گروه های اداره کننده مجالس فحشا فروخت.

"شیدا" زنان جوان را به باندهای عراقی که اداره کننده مجالس فحشادر کشورهای عرب همسایه هستند، تحویل می دهد.

این زن به خبرنگار الجزیره گفت: "وظیفه ام این است که زنانی جواناز خانواده های مستمند را متقاعد کنم که زندگی بهتری در ورای مرزهای کشور (عراق) درانتظار آنهاست."

شیدا افزود: "ما به خانواده ها کمک می کنیم که دخترانشان زندهبمانند. در صورتی که این دختران روزی حداقل دو مشتری داشته باشند غذا، مسکن و حدود 10 دلار پول به آنها خواهیم داد."

این واسطه عراقی خاطرنشان کرد: "اولویتما دختران باکره هستند ، میتوان آنها را با قیمت های بسیار بالا به میلیونرهای عرب فروخت."

فرار به عراق 

"سلیم"، سخنگوی سازمان آزادی زنان عراق معتقد است که مواردی همچونمورد "لینا" به صورت معمول در عراق درآمده چرا که فقر در این کشور رو به افزایش استو خانواده های مستاصل گاهی اوقات دختران خود را در ازای کمتر از 500 دلار بهقاچاقچیان می فروشند.

با این حال زنان جوان عراقی که برای فاحشگی به مراکز کشورهایهمسایه برده می شوند گاهی اوقات بهای سنگین و خطرناکی می پردازند.

"سوها محمد" دختر 17 ساله پس از مرگ پدر خود از سوی مادرش – که خودیک زن روسپی است – به یک باند عراقی فروخته شد.

زمانی که وی به اردن رسید از سوی چهار مرد مورد تجاوز گروهی قرارگرفت. این افراد به "سوها" گفتند که روشهای جدید کسب درآمد را به وی میآموزند.

این دختر عراقی سپس به باندی فروخته شد که دختران را در اختیاراشخاص مهم در سوریه قرار می داد. وی از آن پس اغلب در مسیر اردن – سوریه در رفت وآمد بود و در امان (پایتخت اردن) به مشتریان بانفوذ سرویس می داد.

بعد از شش ماه "سوها" موفق به فرار شد: "فرار کردم و یک خانوادهعراقی به من کمک کرد تا به عراق بازگردم و اکنون عمه ام از من مراقبت میکند."

قاچاق 

"مایادا زهیر"، یک سخنگوی انجمن حقوق زنان در بغداد می گوید: "سازمان های عراقی در تلاشند که وضعیت قاچاق زنان جوان از این کشور جنگ زده بهکشورهای همسایه را کنترل کنند."

وی در این باره اظهار داشت: "ما تلاش می کنیم که از سرنوشت زنان

/ 25 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زهرا

سلام ماه مبارک رمضان رو بهتون تبريک ميگم

زهرا

سلام ماه مبارک رمضان رو بهتون تبريک ميگم

بهار

سلام به روزم و منتظر ياعلی

علی رضا

سلام دوست من وبلاگت رو که ديدم و محتوای قشنگش رو ، يه چيزايی توی ذهنم اومد بگذريم کم توفيقی ما هميشه و همه جا ما رو از ديدن دوستان قديم و جديد بی بهره کرده همين الان معذرت من رو بپذير اونقدر سرم شلوغه که ........... اما حالا لينکتون می کنم که ازين به بعد بيشتر سر بزنم تا بعد يا حق

مجتبی کاريکاتوريست

سلام سلام سلام ! خوبی! آپ شدم یه سری بزن مرسیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی! با موضوع پیام بازرگانی بایییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

جلال نعمت اللهی

سلام خدمت اقای کريمی همشهری وپايتخت نشين شهر شرمنده من دير ميام خودت می دونی وبلاگت بعضی وقتا تو بهمن بد باز می شه بعضی اوقاتم که اصلا هيچی معلوم نيس قصور از ما نباشه مطابتو خوندم نمی دونم يه چيزی هم مهشيد گفته بود اونم در نوع خودش جالبه تو ايران ما هم خيلی کثيف تر پيدا می شه اونهم رو ناچاری به هر حال مقايسه کن مجروحان شيمايی خودمون رو زمانی که .................بقيه اش رو خودت حدس بزن آپم

علی رضا

سلام پس چرا اونرا نمی یای سر بزن يا حق

بچه ناف آباده

سلام خوبین منم بچه ناف آباده دوباره اومدم با مطالب زیاد راستی اگه اومدین دست خالی نیاینا بعد از 90روز اومدم بهم نمیخواد تبرک بگین خودم به خودم گفتم اما هر چی دوست دارین اونم از ته قلبتون بهم بگین حالا هر چی میخواد باشه بقول ما آباده ایا دیگه دندمون پهن شده میدونی که خیلی دوستتون دارم پس منتظرتونم

نجمه

salam mamnoonam ke be man sar zadid dar zemn shahadate emame ali ro be shoma tasliat migam. montazere hoozoore garmetoon hastam ya hagh