شوخی های پیامبر (ص) و حضرت علی (ع)

شوخی حضرت علی (ع) با دوستان

روزی حضرت علی (ع) با عده ای از یاران نشسته بود در این هنگام حضرت دست راستش را بالا برد و به یاران  فرمود : اگر گفتید دست راست من شبیه چیست ؟

یکی گفت شبیه شمشیر  دیگری گفت شبیه پنجه های شیر و خلاصه هریک چیزی گفت .

حضرت فرمود : دست راست من شبیه دست چپ من است  . 

  شوخی حضرت محمد (ص) با حضرت علی (ع)

حضرت محمد و حضرت علی کنار هم نشسته بودند و بین آنها یک ظرف خرما بود که هر دو از آن تناول می کردند و دو طرف هر یک هم دو ظرف جدا گانه بود که هر کدام هسته های خرما را در ظرف خود می ریختند . حضرت محمد خواست با حضرت علی شوخی کند این بود که یواشکی هسته های خرمای خود را از پشت سر در ظرف حضرت علی می ریخت در پایان حضرت محمد به حضرت علی فرمود من خرمایی نخوردم و همه خرما ها را شما خورده ای مگر غیر از این است که تمام هسته ها در ظرف شماست و ظرف من خالی است ؟!

حضرت علی با زیرکی فرمود : شما هم به اندازه من خرما خورده ای منتها همه را با هسته خورده اید !

 شوخی  پیامبر  با پیر زنی از انصار

روزی یکی از یاران پیامبر در حالی که مادر پیرش بر دوشش بود در حال عبور از جایی بودند که در راه پیامبر را دیدند پیامبر از احوال پیر زن پرسید . پیر زن هم  شروع به نالیدن از اینجا و از آنجا کردن و درد و دل کردن . پیامبر خواست با پیر زن شوخی کند به او گفت : مشکلات شما حل نمی شود مگر اینکه شوهر کنی !  پسر پیر زن که متوجه  شوخی حضرت نشده بود با تعجب گفت : یا رسول ا... آخه مادر من پیره شوهر به چه کارش می آید ؟ پیر زن هم که سخن پیامبر را به جدی گرفته بود با تندی خطاب به پسرش داد زد : تو بهتر می دانی یا پیامبر خدا  ؟

سئوال پیر زن و شوخی پیامبر

پیر زنی از یاران نزد پیامبر رفت و سئوال کرد یا رسول ا... می خواهم بدانم به بهشت می روم یا نه ؟ پیامبر فرمود : نه پیر زنها به بهشت نمی روند . پیر زن که متعجب شد و منتظر چنین جوابی نبود  شروع کرد به تعریف از اعمال و رفتار نیکش و عبادات و خلاصه کارهای خیرش را به پیامبر توضیح داد . پیامبر باز فرمودند  : نه همین که گفتم  پیر زنها به بهشت نمی روند . پیر زن  متعجب تر از قبل گفت  : پس  فلانی و فلانی و فلانی  ...( نام چند تا از پیر زنهای مومنه) هم که پیرند به بهشت نمی روند ؟ پیامبر فرمود : نه آنها هم به بهشت نمی روند . پیر زن که نزدیک بود دلش بشکند گفت یا رسول ا... پس این اعمال  نیک ما بیهوده است و ما به بهشت نمی رویم . پیامبر فرمود : من کی گفتم شما به بهشت نمی روید من گفتم پیر زنها به بهشت نمی روند بلکه آنها به شکل دخترشانزده ساله می شوند و به بهشت می روند شما هم در آن موقع شانزده ساله می شوی و به بهشت می روی . پیر زن که تازه متوجه شوخی پیامبر شده بود خوشحال شد و از پیامبر تشکر کرد و رفت .

/ 30 نظر / 532 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

خطاب به شخصی که به نام خوش تیپ آبادانی که ناسزا نوشته بود : آهای خوش تیپ آبادانی که اين همه ادعای عرب بودن و فرهنگ و شعور و پيشرفت می کنی آيا شعور و فرهنگت همينه که اين همه نا سزا به نويسنده اين وبلاگ و و وبلاگ بچه ناف آباده و خلاصه همه آباده ای ها و فارسها بنويسي ؟ هر کی حرفهاتو بخونه می فهمه که تو بر خلاف ادعات نتنها بی شعور و بی فرهنگي بلکه جاهل و بی سواد هم هستي . اينو هم بهت بگم جهت اطلاع : روایت از حضرت رسول هست که در جایی می فرماید :من از عربم ولی از من نیست حتما عربهایی مثل تو را می دیده که این فرمایش را کرده . تو کی هستی که به خودت اجازه می دی به دیگران بگی زیارت نیایین و اسم ائمه را نبرید ؟

بچه جنوب

ای خوش تیپ آبادانی اگه کمی غیرت داشتی حرفهای س ی د و شیرازی و بقیه که تو وبلاگ بچه ناف آباده بهت زدن کا فیت بود که دیگه ساکت باشی و دم نزنی و لی نداري

مر تضی کريمی ( نويسنده وبلاگ )

ای خوش تیپ آبادانی : من در اينجا چيزی بهت نمی گم و همه نا سزاهاتو به پای جهالتت می گذارم و فقط دعا می کنم خدا تو رو به راه راست هدايت کنه . اگه پشيمان شدی و از من و همه کسانی که به آنها توهين کردی معذرت خواستی که هيچ وگرنه مديونی و در قيامت بايد جواب همه انها رابدهی .

مجتبی

احسنت وب عالی ای دارید موفق موید باشید فقط ادامه بدید من لینکتون کردم یا حق

نويسنده: (نويسنده يک خوشتيپ ابادانی) پنجشنبه، 25

بله مو اومدوم هی فارسهای اباده ای ميگوم چرا خارج رفتن رو از ما ابودانيها ياد گرفتيد

محمد عزيزی (نسيم)

سلام بر شما ايام نورباران شعبان بر شما مبارک باد. فرموده بوديد منتظر جوابم . از سوالتان خبری ندارم. موفق باشيد.

محمد عزيزی (نسيم)

برادرم سلام بر شما بهترين کار برای کنترل نظرات ، انتخاب گزينه ی ثبت نظر پس از تاييد مسئول وبلاگ است. اين گزينه در بخش ثبت مطلب جديد است . موفق باشيد.

ه.عدالتی

به نام خدا تشکر خیلی جالب بودند التماس دعا

22

فدای آقا رسول الله شوم چه قدر شوخ بوده اند