گرامی داشت روز معلم

 

فرا رسیدن روز معلم را به همه معلمان گرامی تبریک عرض می نمایم بدین وسیله از کلیه معلمین و استادان گرامیم که از اول زندگیم تا کنون به هر نحو استاد اینجانب بودن تشکر و قدردانی می کنم و دستشون را می بوسم . این روز بر همه شما مبارک باد . 

                              2cxycn8.jpg

در اینجا  جهت معرفی مقام والای معلم به ذکر چند سخن از بزرگان می پردازم  .

توصیه امام سجاد (ع) به دانش آموزان :

امام سجاد (ع) در زمینة حفظ حقوق معلم  میفرما ید : « حق معلم بر تو آن است که همواره، با دیده تعظیم و تکریم به او بنگری، مجلس او را گرامی بداری و به سخنانش با دقت گوش دهی، رو به جانب او بنشینی و صدا یت را در حضورش بلند نکنی ».

 معلّمی برتر از شهادت :

حضرت امام جعفر صادق (ع) می فرمایند:« هنگامی که روز قیامت شود، خداوند تمام انسان ها را جمع می کند و چون ترازوی اعمال نهاده شد و خون شهیدان را با مرکب قلم عالمان و معلمان بسنجند، ارزش مرکب آنان بر خون شهیدان فزونی خواهد داشت ». این ارزش بدان جهت است که شهیدان در سایه علم و تربیت معلمان  و تعلیم شایسته آنان به خدا راه یافته  و لیاقت شهادت نصیبشان  شده است. 

داستانی زیبا از رابطه شاگرد و معلم :

بهترین نوع این رابطه که سرشار از ادب و فروتنی است، در داستان حضرت موسی (ع) به عنوان شاگرد و حضرت خضر (ع) در مقام معلم ـ نمود دارد. موسی (ع) مأمور شد تا از بنده ای صالح به نام خضر (ع) کسب علم کند. قرآن آغاز گفت و گوی این معلم و شاگرد را این چنین بیان می کند:موسی به او گفت: «آیا از تو پیروی کنم تا از آنچه به تو تعلیم داده شده که مایه رشد است به من بیاموزی؟ گفت : «تو هرگز هم پای من نمی توانی صبر کنی و چگونه در مورد چیزهایی که از آن شناخت نداری، شکیبایی می کنی؟» گفت: «اگر خدا بخواهد، مرا شکیبا خواهی یافت و در هیچ کاری نافرمانی تو نمی کنم». گفت: اگر به دنبال من آمدی، چیزی از من مپرس تا خودم از آن با تو سخن بگویم.»  

حقوق معلم در آینة فرمایشات حضرت سجاد(ع) :

 حضرت سجاد (ع) در فرمایشات خود سفارش بسیاری در حفظ حقوق معلم از سوی شاگردان دارند        و می فرماید: حق کسی که عهده دار تعلیم توست آن است که او را بزرگ شماری و مجلس او را سنگین بداری و نیکو به وی گوش فرا دهی و روی خود را بر او کنی و با او بلند سخن نگویی و کسی را که از او چیزی  می پرسد تو پاسخ ندهی و بگذاری که خود او پاسخ گو باشد و در مجلس او با هیچ کس به صحبت ننشینی و در محضر او بدگویی از کسی نکنی و اگر از او در نزد تو بدگویی شد از او دفاع کنی و عیب پوشش باشی و فضایل و مناقب او را آشکار کنی و با دشمنش همنشینی نکنی و با دوستش دشمنی نورزی؛ پس چون چنین کردی، فرشتگان خدای تعالی به سود تو گواهی خواهند داد که مقصد و مقصود تو از او و فرا گرفتن دانش او فقط برای خدا بوده نه به خاطر مردم .  

معلمی در کلام امام خمینی (ره) :

نقش معلم در جامعه، نقش انبیاست؛ انبیا هم معلم بشر هستند. تمام ملت باید معلم باشند؛ فرزندان اسلام تمام افرادش معلم باید باشند و تمام افرادش متعلم.

 ودرباره مقام معلم  همین بس که  حضرت علی (ع) می فرماید هرکس به من کلمه ای بیاموزد مرا بنده خویش کرده است .                      

              منتخب مطالب از : محمد فایق مجیدی دهگلان -  و سایت iran.ir

 

/ 7 نظر / 22 بازدید
سید

باسلام معلمی هنر است , معلمی عشقی است الهی و آسمانی , تا خدا بوده و هست , معلم نيز بوده و هست . التماس دعا

رخ سه بهمنی

http://sebahmani.blogfa.com/ سلام آقا مرتضی عزیز به خدا نمیرسم بهت سربزنم ...مطالب خوندم ...دستت درد نکنه ...ممنون ...شهید معلم تاریخ است و معلم شهیده انسانها و شهدا یاعلی

شبنم

سلام.مطلب خوبی بود...[گل][خداحافظ]

بچه ناف آباده

من هم به نوبه خود به معلمین خوب و کارگران زحمت کش تبریک و تهنیت میگویم هر چند شهادت مطهری رو هم داریم و تبریک گفتن نداره اما خوب روزشون رو باید گرامی داشت

امير حسين

دوست گرامی باید به تمامی اساتید و آموزگارانت تبریک گفت که انسان شریفی همچون تو را پرورش دادند .