فصاحت و بلاغت حضرت زینب (س)

  216245.jpg     

کلمات و فرمایشات گهربار آن حضرت در خطبه هایى که از آن حضرتروایت شده، خود قوی ترین دلیل بر کمال فصاحت و بلاغت آن بانوى بزرگوار می باشد. همان بانویى که امام سجاد علیهالسّلام در حق ایشان فرمودند: «اَنْتِ بِحَمدِ اللّهِعالِمَةٌ غَیرَ مُعَلَّمَة وَ فَهِمَةٌ غَیرَ مُفَهَّمَة» یعنى: «اى عمّه! شماالحمد للّه بانوى دانشمندى هستید که تعلیم ندیده، و بانوى فهمیده اى هستى که بشرىتو را تفهیم ننموده است».

در اینجا مرورى کوتاه به قسمتى از خطبه آن حضرتدر مجلس یزید که یکى از بزرگترین حرکتهاى آن حضرت، در واقعه کربلا بود که دستگاهحکومت بنى امیه را به شدّت لرزاند می کنیم: «به خدا قسم اى یزید، هر چه کردى بازگشتآن به سوى خودت خواهد بود، چرا که تو جز پوست خود نشکافتى و جز گوشت خود ندریدى.

اى یزید! در آن روزى که خداوند بدنهاى پاک شهیدانمان را حاضر می کند تاحقوق خود را از ستمگر بستاند، تو بر رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله و سلّم واردخواهى شد، امّا می دانى در چه حالى؟ در حالیکه خون عزیزان او را ریخته و حرمت ذرّیهاو را از بین برده اى. آرى اى یزید! از این پیروزى ظاهرى که به دست آورده اى، غرقشادى مشو، و آن عزیزان را که در کربلا به خاک و خون کشیده اى، مغلوب و مرده مپندار. که خداوند می فرماید: (کسانى را که در راه خدا شهید شده اند مرده مپندارید. بلکهآنان زنده اند و در نزد خداى خود روزى می خورند). آل عمران: 169

و اى یزید! براى تو همین بس که حاکم در آن روز خداوند، و دشمن تو پیامبر خدا، و یاور و پشتیباناهل بیت جبرئیل باشد. و به زودى کسى که این مقام را براى تو زینت داده و تو را برگردن مسلمین سوار کرده است (یعنى معاویه)، خواهد دانست که چه جانشین بدى براى خودتعیین کرده و در روز جزا درخواهید یافت که بدترین مکان از آنِ کیست؟ و بدبختى و ضعفو زبونى شامل چه افرادى خواهد شد.

حضرت زینب (س) بزرگ بانوی جهان اسلام،بیدادگر و ادامه دهنده حادثه عاشورا و دارنده دانشهای دو جهان و به گفته امام سجاد (ع): " دانای بدون آموزگار و فهمیده بدون فهماننده " بود. الگوی راستین وی، بانویدو جهان, حضرت فاطمه (س) مادر وی بوده است. زینب (س) در دامان پرمهر و معنویت فاطمه (س) از سرچشمه معارف اسلامی و قرآنی سیراب گشت. رسالت راستین زینب هنگامی آغازگردید که پس از به شهادت رسیدن امام حسین (ع) و هفتاد و دو تن از یارانش با ایرادسخنان آتشین به بیدارگری مردم کوفه و ستیز با ستمکاران و یزیدیان پرداخت.

پس از واقعه خونبار کربلا نقش ایشان روند تازه تری یافت. آن حضرت در ایندوران ضمن حضور در کاروان اسرای کربلا در برابر حکام جور قرار گرفتند و به افشاگریظلم و ستم وارد بر آل طه از سوی خاندان امیه پرداختند. آن حضرت در این دوران سخت باحضور در کاخ برخی حکمرانان جور زمان مانند یزید و ابن زیاد، با تاکید برحقانیت طریقآل محمد بر سخنان و تبلیغات مسموم خاندان امیه درباره بنی هاشم خط بطلان کشیدند.

صدیقه توانا، عقلیه دودمان وحی، تربیت شده خاندان نبوت، حضرت زینب کبری(س) است. همو که در بزرگواری و کرامتش بسیار سخن ها گفته و نوشته اند.

اونمودار حق و جهاد در راه خدا و نگهدارنده ایمان و عقیده، قهرمان دلیری و شجاعت،جلوه فصاحت و بلاغت، شعله ستیزه جوی باطل و آتش افشان حق در برابر نیروهای ستمگر وکوبنده دژخیمان زورگو است

زینب(س) تجسم زهد، ورع، علم، عفاف و شهامت وعقیله طاهره، متعلق به اخلاق الهی است. این بزرگوار (س) راه مقاومت در برابر باطلرا به امت نشان داد و فداکاری در راه خدا و چشم پوشی از همه چیز را در راهبرافراشتن پرچم حق به همه یاد داد.

ایثار، فداکاری، وزانت عقل، صبر وبردباری، علم وسیع و دانش وافر، سخنان سنجیده و منطقی او در فرصت های حساس توأم باآن مظلومیت و ستم های جانکاهی که به او وارد آمده است، از او چهره یک شخصیت بینظیر، رزم آور شجاع، جهادگر بی باک و سخنور توانا را در قلوب و اذهان ترسیم نمودهاست که تا چرخ زمان حرکت دارد، تا نسل ها در روی زمین حیات دارند و تا زمین دورخورشید می گردد این چراغ فروزان، نورافکن جهانیان و نسل های آینده خواهد بود.

نقل از :

   http://www.bfnews.ir/

/ 3 نظر / 20 بازدید
زهرا

سلام به این زودی مارو یاد ت رفت

زهرا

سلام خوبی؟؟ ممنونم که مارو از یاد نبردید بله پیش میاد [چشمک]

مهدی

سلام با كاري جديد به مناسبت ايام فاطميه (س) و با ياد امام زمان (عج) منتظر نقد و نظرتون هستم از معر ... تا شعر http://farookh41.blogfa.com [گل][گل][گل]